İslam Memiş Altın Fiyatlarının Rotasını Çizdi: Seçimden Hemen Sonra Neler Yaşanacak?

Türkiye koşar adımlarla 31 Mart seçimlerine gidiyor.

Sandığa gidilmesine birkaç gün kala, tüm yatırımcılar ve şirketler birikimlerini durdurarak seçimlerden çıkacak sonuca göre aksiyon almayı tercih ediyor. Çok sayıda yatırımcı, geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerin ardından dolar ve altın tarafında yaşanan yükselişin bir benzerini beklerken, yatırımcıları şaşırtacak açıklama piyasa uzmanı İslam Memiş’ten geldi.

Memiş, 2024 yılında altın tarafında yaşanan yükselişlere dikkat çekerek, emtia piyasalarında yakın gelecekte yaşanacak gelişmelere ilişkin tahminlerini aktardı ve yatırımcılara yönelik önemli uyarılarda bulundu.

Geçtiğimiz yıl 14 ve 28 Mayıs tarihlerinde yapılan seçimlerin ardından görülen kur şoklarının bir benzerini bu seçimlerin ardından görmeyeceğimizi belirten uzman isim, ‘ekonomist’ adı altında halkı paniğe sürükleyen vatandaşların bilinçli şekilde kötü niyet taşıdığını iddia etti.

Memiş, yıl sonuna kadar gram altın/TL fiyatlarının 3000 TL üzerine çıkacağı ve dolar kurunda 40 liranın üstünün görüleceğine yönelik tahminlerinin güncelliğini koruduğunu belirtirken, bu yükselişlerin kademeli olarak gerçekleşeceğini ve seçim sonrası ani kur ataklarının mümkün olmadığını hatırlattı.

İşte Memiş’in açıklamalarından öne çıkanlar…

Gerçek olan bir şey var, seçimden sonra bir şey olmayacak. Yıla başlarken çeşitli öngörülerimi paylaştım para piyasalarına ilişkin. Mesela dolar kurunda 40 liranın üzeri, gram altında 3000 TL’nin üzeri ve Borsa İstanbul’da 15 bin puan seviyelerini beklentim olarak açıkladım.

Burada herhangi bir problem, değişiklik yok. Her şey yolunda devam ediyor ancak uyanıklar yaygara yapmaya devam ediyorlar.

“SEÇİMLERDEN SONRA FİYATLARDA HİÇBİR DEĞİŞİKLİK YAŞANMAYACAK”

Bunlar yanlış şeyler. Konuşan herkesin bu ülkeye karşı bir sorumluluğu var ve bunu yerine getirmesi gerekiyor. Vatandaş olarak bizim de sorumluluklarımız var. Evet bir ekonomik kriz var. İletişim kanalları da yanlış kullanıldığı için, karar vericiler ve kanun koyucular yine iletişim sorununu tamamen kopardığı için hepimiz ayrıştık.

Bu süreçte yapılması gereken şey toplum olarak, bu ayrışmayı normalleştirmemiz lazım. Popülist konuşanlar, sizlere çeşitli şeyler vadediyor olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x