Türk bankası Misyon, İsviçreli Taurus’la kripto saklayacak

Gökmen Mert KURAL

2022’de BDDK’dan onay alarak faaliyetine başlayan Misyon Bank, ilk uluslararası ortaklığını yaptı. Inveo Yatırım Holding, Gedik Yatırım, Inveo Portföy Yönetimi, Erhan Topaç ve Onur Topaç tarafından kurulan, yönetiminde ise koltuğunda ise eski Aktif Bank CEO’su Önder Halisdemir’in bulunduğu yatırım bankacılığı ve Türkiye’deki ilk neobanklardan biri olan Misyon Bank, İsviçreli kripto para saklama sağlayıcısı Taurus ile dijital varlık saklama ve tokenizasyon alanına geöti.

İsviçre merkezli saklama platformu Taurus Protect, tokenizasyon aracı Taurus Capital ve blockchain düğüm altyapısı Taurus Explorer da dahil olmak üzere Taurus tarafından geliştirilen birçok çözümü Misyon ile kullanacak.

İSPANYOL VE İSVİÇRELİ BANKALARLA ÇALIŞIYOR

Taurus, İspanyol finansal hizmetler devi Banco Santander ve küresel yatırım bankası Credit Suisse dahil olmak üzere büyük Avrupa bankalarına saklama hizmeti sağlamasıyla tanınıyor. Credit Suisse, aynı zamanda büyük bir Taurus yatırımcısı ve Şubat 2023’te firma için 65 milyon dolarlık B Serisi artışa öncülük etti.

TÜRKİYE’Yİ BÖLGENİN İSVİÇRE’Sİ YAPACAĞIZ”

Misyon Bank CEO’su Önder Halisdemir’e göre Taurus ile yapılan ortaklık, Türkiye’yi “bölgesinin İsviçre’si” yapma planında önemli bir adım. Halisdemir, “Bu iş birliğiyle Türk varlıkları tokenizasyon yoluyla dünya çapındaki yatırımcıların erişimine açılacak” dedi. Dijital varlıklara yönelik yerli çözümlerin İstanbul Teknik Üniversitesi ve KPMG’nin katkılarıyla tasarlanacağını sözlerine ekledi.

Halisdemir, “Dijital varlık saklama hizmetlerine ilişkin yerel düzenleyici çerçevenin tamamlanmasıyla birlikte, çabalarımız Türkiye’yi saklama hizmetleri ve tokenizasyon konusunda bölgesinde bir mükemmeliyet ve cazibe merkezi haline getirecek” dedi.

170 MİLYAR DOLARLIK EKONOMİ

Türkiye, kripto işlem hacimleri açısından Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Birleşik Krallık’ın ardından dördüncü sırada. 2023’te 170 milyar dolar ile dünyanın en büyük kripto ekonomilerinden biri olarak ortaya çıktı. Taurus kurucu ortağı Lamine Brahimi, “Misyon ve MisyonTech uzman ekibinden etkilendik ve bu önemli iş birliği sayesinde Türkiye’nin dijital varlık saklama ve tokenizasyon alanında bölgede önemli bir konum oluşturabileceğinden eminiz” diye konuştu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x